Lomtalanítás – hogyan zajlik a folyamat és mire érdemes odafigyelnünk?
3 olvasta
A lomtalanítás egy olyan tevékenység, amely során megszabadulunk a háztartásban felgyülemlett, már nem használt vagy felesleges tárgyaktól. Sok városban és településen évente egyszer szervezetten végzik, de egyes helyeken külön szolgáltatót is igénybe vehetünk. A cél az, hogy a nagyobb méretű, nehezen kezelhető hulladék – például régi bútorok, elektronikai eszközök, lomok – megfelelő módon kerüljön elszállításra, és ne a közterületeken növelje a szeméthegyet. Mindez persze csak akkor megy gördülékenyen, ha előre tervezünk és tudatosan készülünk.
Milyen előkészületekkel indulhatunk neki?
A legfontosabb lépés, hogy alaposan nézzünk szét a lakásban, garázsban, pincében vagy padláson, és válogassuk külön azt, amit már nem szeretnénk megtartani. Ezen a ponton elengedhetetlen egy kis önszigor, mert az ember hajlamos olykor ezt-azt feleslegesen is tartogatni. Ha pedig az önerő nem elég, akkor a legjobb, ha egy kellően motivált családtagunkat ráállítjuk arra, hogy kövesse nyomon a szanálásunkat, és nyúljon bele, ha úgy ítéli, hogy túl sok a megmentett holmiból. Ugyanakkor legyünk óvatosak, mert a lomtalanítás során nem dobható ki minden hulladéktípus. Például a vegyszerek, az akkumulátorok, egyes elektronikus berendezések vagy a festékmaradékok speciális kezelést igényelnek, és nem helyezhetők ki csak úgy. Ha bizonytalanok vagyunk, mindig érdeklődjük meg a helyi szolgáltatónál vagy az önkormányzatnál a pontos szabályokat. Ha pedig a felesleges tárgyak nagy számban állnak rendelkezésünkre, és nincs időnk magunknak fuvarozni, a lomtalanítás témában szakértő segítséget is igénybe vehetünk.
Hogyan zajlik a folyamat?
A városi lomtalanítás során általában kijelölik azt a napot vagy időszakot, amikor kihelyezhetjük az utcára a nagyobb méretű, felesleges tárgyakat. Az illetékes szolgáltató meghatározott időn belül elszállítja őket, külön kezelve az újrahasznosítható és a veszélyes anyagokat. Előfordulhat, hogy időbeosztás szerint utcáról utcára haladnak, vagy kerületi felosztást alkalmaznak. Fontos, hogy kövessük az utasításokat, mert aki előbb vagy később teszi ki a lomot, akadályozhatja a közlekedést, vagy akár szabálysértést is elkövethet. Egyes esetekben egyedi megrendelést is leadhatunk, ha például más időpontban szeretnénk megszabadulni a holminktól.
Miért érdemes mindehhez tudatosan hozzáállni?
Előfordul, hogy egy-egy lomtalanítás során még használható, értékes tárgyak is a konténerbe kerülnek, pedig másnak még örömet okozhatnának. Ha van időnk és energiánk, érdemes átnézni, hogy egy bútor, könyv vagy ruhadarab esetleg adományozható-e. Ezzel jót tehetünk másokkal, és csökkenthetjük a hulladékot. A környezettudatosság jegyében pedig gondoskodhatunk róla, hogy a lomok közül a papír, a fém vagy a műanyag külön zsákba kerüljön, ha könnyen szelektálható. Így elősegíthetjük, hogy minél több anyag újrahasznosításra kerüljön.
Elérkezett az idő válogatni!
A lomtalanítás kiváló mód arra, hogy megszabaduljunk a felesleges tárgyainktól, de csak akkor zajlik gördülékenyen, ha előre gondolkodunk és betartjuk az adott település szabályait. Fontos tudni, mit lehet kitenni és mit nem, és hogy milyen időpontban kell az utcára helyezni a lomokat. Ha nagy mennyiségű holmitól szeretnénk megszabadulni, vagy egyszerűen nincs elég időnk, a lomtalanítás témában szakosodott szolgáltatóknál gyors és szakszerű segítséget találhatunk. Így megőrizhetjük a környezet rendezettségét, és mi magunk is fellélegezhetünk a sok felhalmozott kacattól.
kép: Freepik